Weihnachtsoratorium J.S. Bach

De maand december is onlosmakelijk verbonden met een van de meest feestelijke en indrukwekkende composities uit de barok: het Weihnachtsoratorium van Johann Sebastian Bach.  Op 19 december 2026 voeren wij dat meesterwerk uit in de Lidwinakerk in Best. 

Het Weihnachtsoratorium bestaat uit zes afzonderlijke cantates die samen het kerstverhaal vertellen. Ze staan niet los van elkaar, maar waren ook niet bedoeld om achter elkaar uitgevoerd te worden Bach schreef het werk in Leipzig voor de kerkdiensten tussen Eerste Kerstdag 1734 en Driekoningen 1735 (6 januari). Wij studeren dit jaar met Cees en Ad de cantates 1,2,5 en 6 in, en worden op 19 december begeleid door barokorkest La Sorpresa. Van de vier vocale solisten zijn er op dit moment al drie bekend. Het zijn Jan van Elsacker, tenor, Judith Weusten, sopraan en Oscar Verhaal, altus.   

Cantate 1 is bedoeld voor Eerste Kerstdag. De cantate opent jubelend met het bekende koor ’Jauchzet, frohlocket’, een feestelijke oproep tot vreugde.  Cees heeft al verteld dat Bach dit koor een jaar eerder had geschreven voor de verjaardag van Keurvorstin-Koningin Maria Josepha,  op 8 december 1733. Toen heette het ‘Tönet ihr Pauken! Erschallet, Trompeten!’.  In de begeleiding zijn dan ook baroktrompetten en pauken te horen. 

Cantate 2 (Tweede Kerstdag) schildert de sfeer rond de aankondiging van Christus’ geboorte door de engelen aan de herders in het veld. In cantate 5 ( voor de zondag na Nieuwjaar) is de aandacht verschoven naar de wijzen uit het oosten en ontstaat er spanning door de dreiging van koning Herodes. Cantate 6 (Driekoningen) vormt een krachtige en feestelijke afsluiting, waarin vertrouwen en overwinning centraal staan. 

Kaarten zijn te koop via de kassa van theater de Schalm in Veldhoven. De kaartverkoop voor het seizoen 2026-2027 begint bij de Schalm op woensdag 20 mei 2026 om 10 uur. Het is mogelijk om bij reservering ook kaartjes te kopen voor een shuttlebus van de Schalm naar de Lidwinakerk in Best. Na afloop van het concert rijdt de bus weer terug naar Veldhoven. 

Datum

dec 19 2026

Tijd

20:00 - 22:00

Locatie

Lidwina kerk, Best